İİBF Kamu Yönetimi Bölümü

Arama

Personel Ara

Öğrenciler İçin Genel Bilgi

03/08/2018 14:29:19 - 03/08/2018 14:29:19 - 472 Okunma

NEDEN KIRKLARELİ?

1. Türkiye'nin Balkanlar'a açılan kapısı olduğu için,

2. Türkiye'nin Balkan coğrafyasına en yakın iki ilinden birisi olduğu için,

3. Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olan İstanbul'a çok çok yakın olduğu için,

4. Bütün Balkan ülkelerine her gün otobüs ulaşımı bulunduğu için,

5. Denize sadece bir saatlik mesafede bir şehir olduğu için,

6. Yıldız Dağları ve Longoz Ormanları ile ender bulunacak bir doğal güzelliğe sahip olduğu için,

7. Güvenlikli ve huzur dolu bir kent olduğu için,

8. Misafirperver bir halkı olduğu için,

9. Dünya ile boy ölçüşen kalitede bir eğitim vermek için var gücüyle çalışan; genç, dinamik bir yapıya sahip olan ''Kırklareli Üniversitesi''ne sahip olduğu için.

KIRKLARELİ İLİ

Trakya bölgesi illerinden Kırklareli, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan ülkemizin batıya açılan kapısıdır. Türkiye'nin ekonomik ve kültürel metropolü İstanbul'a komşu olan ilimizin, Bulgaristan ile de 180 km'lik sınırı bulunmaktadır.

Avrupa'nın en eski tarımsal alanı olan Kırklareli 7000 yıllık bir tarihe sahiptir. Ülkemizin eğitim, sosyal, kültürel ve ekonomik yönden en gelişmiş ilk 10 şehri içerisinde yer alan ilimiz, Balkanlardan aldığı yoğun göçle kozmopolit ve hoşgörülü bir toplum yapısına sahiptir. Kırklareli'nin Avrupa Otoyolu üzerinde bulunması, geniş istihdam sağlayan sanayi bölgelerini içinde barındırması, İstanbul'a yakınlığı ve Balkan ülkelerine günlük otobüs seferlerinin yapıldığı bir il olmasıyla önemli bir gelişme potansiyeline sahiptir.

Türkiye ve dünya ölçeğindeki coğrafi konumu, sahip olduğu doğal, kültürel ve ekonomik potansiyeli ile Kırklareli ili, dünyanın her yerinden gelecek öğrenciler için, geleceğe ''eğitim'' yoluyla yapılacak yatırımların ''güvenli bir merkezi'' olma özelliğini taşır...

 

Kırklareli, Istranca (Yıldız) Dağları ve bu dağların Karadeniz kıyısına kadar uzanan yamaçları, keyifli yürüyüşlerin yapılabileceği yemyeşil ormanlarla (Longoz Ormanları) kaplıdır. İlin İğneada ve Kıyıköy kıyılarındaki doğal güzelliğini koruyan kumsalları yaz turizmi açısından önem taşır. Hemen hemen tarihin her döneminde sakin bir şehir yaşantısı olan Kırklareli, Edirne Vilayet yıllıklarında ''havası latif, suları leziz ve bol'' olarak anlatılır. Kırklareli'nin hardaliyesi, sucuğu, köftesi ve peyniri meşhurdur.

Fatih'in İstanbul'u fethederken kullandığı Şahi toplarının döküldüğü Demirköy Dökümhanesi, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) sırasında yaptırılan tarihi tabyalar, Lüleburgaz'da Mimar Sinan tarafından 1570 yılında yapılan Sokullu Mehmet Paşa Camii ve 3 km. den fazla uzunluğuyla Dupnisa Mağarası Kırklareli'nin görülmesi gereken yerleridir.

Şehirle iç içe olan Kırklareli Üniversitesi'nin tüm birimlerine günün her saatinde toplu ulaşım araçlarıyla ulaşılabilmektedir. Bunun yanında ilimizde, günün her saatinde öğrencilerin bir araya gelebilecekleri mekanlar mevcuttur.

Kampüs

Kırklareli Üniversitesi'nin ana yerleşkesi olan  Kayalı Yerleşkemiz 3580 dönümlük alanı ve son gelişmelere uygun inşa edilmiş altyapısıyla 2013-2014 akademik yılından itibaren faaliyete geçmiştir.

Üniversitemizin, Kayalı Kampüsü hariç tutulduğunda, 101-150 kişi kapasiteli 1 amfisi, 114 sınıfı, 18 bilgisayar laboratuarı, 22 değişik amaçlı laboratuarı, 6 toplantı ve 8 konferans salonu, 1350 kişilik 8 öğrenci yemekhanesi, 200 kişilik 3 personel yemekhanesi, 2 kapalı ve 7 açık spor tesisi ile 32 dairelik personel lojmanı bulunmaktadır.

Kofçaz yolu üzerinde şehir merkezine 8 km uzaklıkta yeni yapılan Kayalı Kampüsü 3.580.000 m2 araziye sahip olup, merkezi derslikler, kapalı spor salonu, stadyum, laboratuar, yemekhane, yurt, kantin ve kafeteryalardan oluşuyor.

Spor ve Sosyal Yaşam

SOSYAL İMKANLAR VE ETKİNLİKLER

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, üniversitemiz öğrencilerine beslenme, barınma, sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılamakta ve öğrencilerin kültür-sanat etkinliklerine, spor karşılaşmalarına ve öğrenci kulüplerine destek olmaktadır.

 

KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, öğrenci kulüpleri aracılığıyla öğrencilerin yapmak istedikleri kültür ve sanat çalışmalarına destek verir ve üniversitenin konferans ve sergi salonlarını talep doğrultusunda öğrenci kulüplerinin hizmetine sunar. Her yıl finaller öncesi yapılan Bahar Şenlikleri ise öğrencilere yoğun geçen yılın yorgunluğunu atma ve sevdikleri solist ve müzik gruplarını dinleme fırsatı sunar.

 

SPOR ETKİNLİKLERİ

Üniversite bünyesinde 2 kapalı spor salonu ve 7 açık spor tesisi öğrencilerin sürekli olarak kullanımına açıktır. Bahar şenlikleri kapsamında spor turnuvaları düzenlenmekte ve birçok spor branşında yarışmalar yapılmaktadır. Üniversite spor takımları seçmelerinde seçilen öğrenciler ise üniversitemizi yurt içi ve yurt dışında yarışmalarda temsil etmektedir. Kayalı kampüsünde kapalı spor salonu, futbol sahası, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu ve fitness merkezi hizmet vermektedir. Fitness merkezinde ise iki spor salonu, bir ağırlık çalışma odası, bir bisiklet odası, squash kortu, kadın ve erkek soyunma odaları ve duşlar bulunmakta olup hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında açıktır.

 

BURSLAR

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilerimize talepleri doğrultusunda burs, öğrenim ve katkı kredisi verilmektedir. Maddi durumu uygun olmayan öğrencilerimize Kırklareli Üniversitesi Bursu adlı bir burs verilmekte ve öğrencilerimize destek sağlanmaktadır.  Bunların yanı sıra, özel şahıs ve derneklerin verdiği burslar da bulunmaktadır.

 

 BARINMA HİZMETLERİ

Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kırklareli Merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 780 kız, 594 erkek öğrenci kapasiteli yurt bulunmaktadır. Ayrıca Kayalı kampüsüne çok yakın bir konumda 4250 kişilik kız, 1500 kişilik erkek öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Lüleburgaz ilçesinde de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait kız öğrenciler için 384 kişilik bir yurt bulunmaktadır. Kavaklı kampüsünün karşısında 600 kişilik, Pınarhisar'da 300 kişilik, Babaeski'de 300 kişilik özel yurtlar bulunmakta ve buna ek olarak da il ve ilçe merkezlerinde başka birçok özel yurt, pansiyon ve otel işletmeci faaliyet göstermektedir.

 

SİGORTA

Değişim öğrencilerine gelmeden önce Türkiye’de geçerli olacak bir sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Eğer sağlık sigortası Türkiye’de geçerli değilse Erasmus ofisi sigorta işlemleri konusunda yardımcı olmaktadır.

Üniversitemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları halinde genel sağlık sigortalısı olabilirler.

 

 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri

 

TİYATRO

MİMARLIK

DANS

BİSİKLET

EŞLİ DANS

BİTİG

DOĞA SPORLARI VE DAĞCILIK

GENÇ ARAŞTIRMACILAR VE İNOVASYON

ULTRASLAN

ÇEVRE KORUMA

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE

YAŞIM ÇOCUK

AKADEMİK DÜŞÜNCE EĞİTİM VE MEDENİYET (ADEM)

ÖTÜKEN FİKİR VE SANAT

MÜZİK

UNİGFB 

TÜRK İSLAM KÜLTÜR VE SANATLARI

GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON

KÜLTÜR VE SANAT 

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ (EMOK)

UNİ.BJK

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

HAVACILIK

FOTOĞRAFÇILIK

ANADOLU GENÇLİK

GENÇ TEMA

İDEAL GENÇLİK

POPÜLER KÜLTÜR (GEEK)

ŞİİR

KIZILAY

TOPLUMSAL ARAŞTIRMALAR

YENİLER

BESLENME

GENÇ HEMŞİRELER

TRABZONSPORLU GENÇLER

YAZILIM VE BİLİŞİM

SİNEMA

PROJE PROGRAMLAMA

GENÇ GÖNÜLLÜLER

LÖSEV

İKTİSAD

GENÇ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ

MİZAH

LOJİSTİK

GIDA

ENGELSİZ YAŞAM

ROBOT

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ

İLAHİYAT

ÜNİ.TİMSAH

İNSANİ DEĞERLER VE DUYARLILIKLAR

GASTRONOMİ VE TURİZM

SOSYAL SORUMLULUK

KARDEŞLİK SEFERBERLİĞİ

MAZİ VE İSTİKBAL

ÇATI

IEEE 

SATRANÇ

ÇEVİRİ

KIRKLARELİ MEKTEB-İ DİL VE EDEBİYAT

Bilgi

Facebook Twitter Google Plus
Bilgiler
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.